Fun with Mathematics!
A pack of 56 blue tablets costs $15.80, while a pack of 100 white tablets costs $24.20. If George had to take three blue tablets each day, and two white tablets each day, how much money would George spend per month?
|
I know: $0
That is unless George lives somewhere without an NHS... |
Assume a month is 28 days long (only one is, but months are supposed to be 4 weeks long).
This means George needs: 84 blues 56 whites Per month. 84 blues is 150% of a 56-pack. 56 whites is 56% of a 100-pack. Therefore, the blue pills cost $23.70 the white pills cost $ 13.55 (to the nearest cent) Per month, Making a grand total of $37.25 (to the nearest cent) |
I got $39.91 (2 dp/nearest cent).
I got it by a completely different method than Anna. This is my entire calculation, I took a month to be 30 days: ![]() |
If you're talking about a "month", it's generally (and especially in maths) 30 days, so the right result would be: $39,91.
EDIT: Yay! 444th post! :D |
Are we actually suposed to figure this out or are you complaining about the price of perscription drugs?
|
:
|
$ 55.80
Say a month is 30 days... 3 blues per day... 3X30=90, and 56 in a pack, so he needs to buy at least 2 packets of blue pills. That equals a total of $ 31.60 for the blue ones. He needs (2X30=60) white pills, so he needs 1 packet of white pills. $31.60 $24.20 ______+ $56.80 Tell me if i'm right or wrong |
Actualy we don't know how much he'll spend per month. "How much money he'll spend per month". Never anything about just tablets. *hopes that thsi is actualy one of those stupid brain teasers*
|
:
|
Agggghhh!!! Mathematics can never be fun!!! :dead: :dead: :dead: Actually I just really dislike maths!
*runs away and leaves this topic to all who do like maths* Abe Babe... |
Arrgh thou Matey~
I haven't done trial and error in years. Since 9th grade. Right now i am doing Calculus. On the other note I can do math but I hate it it's boring.
|
Maths is great. I'm going to do either Maths or Physics or some combination of the two at university. At the moment, I am studying Algorithms, Networks, Iteration Formulae, and Binomial Series. It is all pitifully easy - last year's work was far harder... Generally, things get harder the more advanced you get in them, but not Maths, it seems...
|
41% failed the physics regents. I mean it was hard but I was an optional course.
|
Yes, but then that is America we're talking about. Not exactly the intellectual centre of the world...
[I'm joking, before anyone starts flaming me...] |
:
|
I'm proud to be a stupid, lazy, oversexed, underworked american.
It sure beats having a british smile. Or a Canadian's lack of intelligence. Or a Frenchy's lack of proper hygiene. see, even us dumb americans can make jokes too! |
$55.80. You can't buy individual pills, you have to buy the entire packets, and you'll need two of the blue and one of the white no matter how many days are in the month. Even if there are leftovers, you'll still have to buy another three bags sometime in the next month, and the cycle goes on. He'll always spend $55.80.
|
Interesting spin, Dequibenzo, but if you say that you can't buy individual tablets and must buy whole packets, that price wouldn't remain constant each month.
Here's an extension of the question: How often would George need to purchase a new packet of both the blue and white tablets? |
If he never owns more than one packet of each at a time, then two of the blue every month, and one of the white, which turns out to be... hmm, whadda ya know, $55.80. Yes, eventually, after about seventeen months, he would be able to skip buying a bag of the blue ones, but sixteen out of those seventeen months he would be required to spend exactly $55.80, without tax. And being able to save the extras depends entirely on the pill's expiration date, which could be as much as ten years or as little as one month, meaning he would ALWAYS pay $55.80.
|
:
|
:
|
But the reason why people failed is that they had material that people haven't learned about or seen before. I only took physics for the field trip to Darien Lake but I dropped that class and took AP biology.
|
:
I'm sure you feel blessed! :) It sure beats having a british smile. You've been watching the Queen too much... try Goldie for size. Or a Canadian's lack of intelligence. I wouldn't know. Or a Frenchy's lack of proper hygiene. heh, think of the ladies there, then repeat. ;) see, even us dumb americans can make jokes too! Uh, yeah. haa haa haa! :( |
Oh, let him be, Zombie, he's only joking... I did deserve it, after all...
|
But there's nothing I like more than teasing Americans! :D
Especially the vulnerable naive type who just see the happy "smiling" exterior of the British. They have no idea of the evil hidden with... take Tony Blair for example. He has a nice smile, and big cuddly ears.. but he's really plotting and scheming all the time. Such a machiavellion! :) |
Yes, well if you were as half as intelligent as you attempt to make yourself out to be, you might have noticed I listed nothing but stereotypes and common misconceptions. Not to mention, it was a mostly sarcastic remark. I know, I know, sarcasm can be hard to detect when it's in text, but I figured it would atleast be somewhat apparent.
And please, don't attempt to patronize me again, as you're no good at it. ....We'll leave all the patronising to Danny. :D And, for the record, I'd rather be living in the UK, or Australia. I don't like America. It's dirty, and it smells. |
Yeah, but Tony Blair is a dipstick.
:
*whips out a sheet of paper from inside pocket of blue blazer and rumages in pencil case for leaky fountain pen* I haven't looked at anyone else's answers, so any coincidences formed by my results are purely that - coincidences. Assuming a month is thirty days, George will need 90 blue tablets and 60 white tablets a month. This will require him to have two packets of blue pills and one packet of white pills, which costs him $55.80. In the second month of his medication, he will already have 22 blue and 40 white tablets left over. This still means he needs to buy two packets of blue pills and one packet of white pills to last the whole month, which empties another $55.80 from his wallet. However, on the third month George only need buy one packet of blue tablets, since he has 44 blue pills and 80 white tablets in his medicine cabnet, which means he spends just $15.80. |
:
And, for the record, I'd rather be living in the UK, or Australia. I don't like America. It's dirty, and it smells. And for the record, I'm going to be living in America soon. I don't like Britain. It smells. So does King Tone. And British Rail. And the weather. And M+S shares prices. Yes, well if you were as half as intelligent as you attempt to make yourself out to be, Please, I actually don't want to be seen as intelligent, odd as it seems. And again, for the record, I'm not. |
:
|